Bölüm Mesajı | Grafik Tasarımı
Güzel Sanatlar Fakültesi

Bölüm Mesajı

Grafik Tasarım, kağıdın, boyanın ve baskı sistemlerinin kullanıldığı geleneksel üretim biçimlerinden, mobil arayüz tasarımı, hareketli grafikler, foto manipülasyonlar, oyun tasarımları, web tasarımı, sosyal medya tasarımları gibi dijital üretim biçimlerine kadar pek çok alanda görsel iletişim görevini üstlenmektedir. Grafik Tasarım görsel iletişim yöntemi olarak; sanat tarihinden miras aldığı görsel kültür birikimini, hızla gelişen teknolojik olanaklarla ve doğasında bulunan evrensel iletişim gücü ile birleştirmektedir. Grafik Tasarım; evrensel anlamda toplumsal değişiklikleri doğrudan iletme gücüyle sosyal yaşam biçimlerinin şekillenmesinde etkili ve stratejik görev üstlenmektedir. Bununla birlikte sanatın ve teknolojinin yaratıcılıkla birleştiği etkili bir görsel iletişim aracı olan grafik tasarım, ürün ve hizmetlerinin tanıtımında sektörlerin önemli bir bileşenidir. Bu nedenle sektörler nitelikli grafik tasarımcılarına ihtiyaç duymaktadır. 
 
Bu doğrultuda, estetik duyarlılığı ve görsel kültür birikimini yaratıcılıkla birleştirebilen özgün tasarımcılar yetiştirme hedefinde olan bölümümüz, illüstrasyon, tipografi, masaüstü yayıncılık, web/mobil ara yüz tasarımı, ambalaj tasarımı, etkileşimli tasarım, gibi görsel iletişime dayalı alanların yanında, desen, baskı resim gibi geleneksel uygulamalar, ayrıca tasarım tarihi, hukuku, estetik ve sanat felsefesi gibi derslerle bu mesleği kuramsal boyutta da ele alan çok yönlü bir eğitim programını benimsemiştir.  

Grafik tasarım eğitimi süresince öğrencilerimiz, çeşitli tasarım disiplinlerinin uygulamalı ve kuramsal alanlarında uzmanlaşmış zengin bir kadroyla birlikte, eğitim amacına uygun, teknolojik bir altyapıyla donatılmış geniş ve ferah laboratuvar, stüdyo ve dersliklerde yaratıcı projeler gerçekleştirmektedirler. Ayrıca staj deneyimleriyle de sektörle yakın ilişkiler kurarak iş yaşamına hazırlanmakta, böylece ihtiyaç duyulan nitelikli tasarımcılar olarak evrensel ölçütlerde yetişmektedirler. 

 

Beykent Üniversitesine Özel Yetenek Sınavı (BÜÖYS) ile öğrenci alınmaktadır. 

 

Grafik Tasarım Bölümünün eğitim dili Türkçe'dir. İngilizce hazırlık eğitimi isteğe bağlıdır.

 

Doç. Dr. Nihat Dursun
Grafik Tasarımı Bölüm Başkanı